لایف کوچینگ چیست و چه کمکی به ما می کند؟

لایف کوچینگ چیست؟

اگر بخواهیم بدانیم لایف کوچینگ چیست شاید باید بدانیم کوچینگ چیست؟ برای آشنایی بیشتر با کوچینگ می توانید به مقاله کوچینگ چیست؟ مراجعه کنید. برای دانستن بهتر مفهوم لایف کوچینگ شاید بهتر باشد معنی لایف یا زندگی را بهتر درک کنیم تا بدانیم لایف کوچینگ چیست و چرا به لایف کوچ نیاز داریم و لایف کوچینگ چگونه به ما کمک می کند. هم معنی لایف در زبان فارسی زندگی است و در لغت نامه دهخدا زندگی به معنای زندگانی و حیات در مقابل مرگ و ممات است.

در اشعار فارسی هم بزرگان شعر و ادب فارسی از زوایای مختلفی به زندگی نگاه کرده اند.

دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ

‌ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ

دانی که پس از عمر چه ماند باقی

مهر است و محبت است و باقی همه هیچ

مولانا

خور و خواب و آرام جوید همی
وز آن زندگی کام جوید همی

فردوسی

فردوسی

مرگ جهلست و زندگی دانش
مرده نادان و زنده دانایان

ناصر خسرو

نصیب از عمر دنیا ، نقد وقتست
مباش ای هوشمند از بی نصیبان

سعدی

همینطور که می بیند یکی زندگی را در مهر، محبت و نیکی و شاید عشق می بیند یکی از بعد جسمانی و لذت بردن از آن، یکی دانش را عین زندگی و دیگری زندگی را دانستن قدر وقت و بودن در لحظه اکنون می داند.

به راحتی متوجه می شویم هر فردی دیدگاه خود را در زندگی دارد و از طرفی خود زندگی ابعاد مختلف دارد و تغییرات سریع و پیچیده گی های که نسل ما با آن ها مواجه هست را هم به این ترکیب اضافه کنیم. حالا ببینیم لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی چیست و کوچینگ زندگی چه ارتباطی به آنچه گفته شد دارد؟ کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ تقریبا در هر جنبه زندگی افراد کمک می کند. چه در زندگی شخصی چه حرفه ای.

کاربردهای لایف کوچینگ

کافیست نگاهی به اطرافمان بی اندازیم زندگی هایی که با عشق آغاز شده و به طلاق و جدایی ختم شده است. افرادی که باانگیزه و تلاش کسب و کاری را شروع می کنند و در مقابل چالش ها دچار سردرگمی می شوند، افرادی که در جستجوی ثروت و افزایش توان مالی انواع راهکار ها و پیشنهاد ها را آزموده اند، کسانی که ایده های بسیار دارند ولی اقدامی در کار نیست و همیشه منتظر فرصت مناسب هستند یا کسانی همیشه کارها را نیمه تمام رها می کنند.

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ در مسائل بسیاری می تواند کمک کند. از یک اقدام برای تناسب اندام یا برنامه ریزی برای یادگیری زبان گرفته، تا پیدا کردن هدف غایی و رسالت فردی. بگذارید یک مثال ساده بزنیم فکر کنید جعبه ای دارید که تمام تجارب، باورها و خواسته ها، علایق، ترس ها، نیاز ها، توانمندی ها و مهارت های خود را از بدو تولد در آن گذاشته اید.

و حالا برای موضوعی در زندگی از لایف کوچینگ کمک می گیرید. فکر می کنید در این جلسه لایف کوچینگ چه اتفاقی می افتد؟ کوچ با پرسیدن سوالاتی کمکتان می کند تا ببیند خواسته شما در مورد موضوعی که با خود به جلسه آورده اید چیست. در لایف کوچینگ کوچ کمک می کند خواسته خود را مطابق موقعیت کنونی خود انتخاب کنید. آن وقت کمک می کند هر چیزی که می تواند ربطی به خواسته شما داشته باشد از جعبه زندگی تان بریزید.

حالا شما روی میزید که باید از میان ابزار و تجهیزات موجود در مقابل چشمانتان برای بدست آوردن خواسته یا هدفتان بهترین ها را انتخاب کنید و همین طور می توانید آنچه مانع دست یابی شما به خواسته تان است را روی میز ببینید .حالا هم می دانید چه می خواهید و ابزار و تجهیزات هم دارید و هم می دانید چه چیزی می تواند مانع شود. اینجاست که راهکارهای خلاقانه خودشان را نشان می دهند. این فقط تمثیلی قابل لمس برای درک لایف کوچینگ یا بود.

یکی دیگر از مواردی پر کاربرد لایف کوچینگ می توان به برقراری تعادل بین جنبه های مختلف زندگی فرد اشاره کرد. همچنین لایف کوچینگ در زمینه ارتباط، بسیار موثر عمل می کند توجه کنید وقتی در لایف کوچینگ از ارتباط صحبت می کنیم فقط منظور ارتباط با همسر یا شریک زندگی مان یا حتی دیگر افراد جامعه نیست. ارتباط با خود یکی از زمینه های بسیار مهم است که در لایف کوچینگ مورد بررسی قرار می گیرد و نقش سنگ بنای زیرین برای جنبه های دیگر زندگی ما دارد. لایف کوچینگ نقش بسیار خوبی در ارتباط فرد با خود و شناخت از خود و کسب خود باوری و اعتماد به نفس ایفا می کند.

لایف کوچینگ

یکی از دغدغه های امروز افراد جامعه مخصوصا در کشور ما بحث کسب ثروت است یکی دیگر از جنبه هایی که لایف کوچینگ یا همان کوچینگ زندگی کمک قابل توجهی در ارتباط با آن می کند بحث ثروت است و ارتباط افراد، شناخت و باورشان نسبت به ثروت.

اولین چیزی که در مورد ثروت به ذهن می رسد پول، اموال و دارایی است در صورتی که هر آنچه در زندگی داریم از جسم مان و سلامتی، روابط، آرامش و دوستان می تواند ثروت باشد لایف کوچینگ کمک می کند فرد، تعریفی شفاف از ثروت برای خود داشته باشد و براساس تعریف خود در مسیر ثروتمند شدن قدم بردارد.

احتمالا تا کنون متوجه شده اید که لایف کوچینگ کمک می کند به توانمندی ها خود آگاه شویم و نگاهی نو به خود و موقعیت خود داشته باشیم بتوانیم چشم اندازی شفاف و واضح برای خود ترسیم کنیم. اینکه در فرایند لایف کوچینگ فرد به آگاهی و شناخت بهتر از خود می رسد و خود باوری اش افزایش می یابد فقط بخشی از روند است و بخش مهم دیگر که باعث می شود فرد نتایج جلسات لایف کوچینگ را ببیند افزایش تعهد به خود و مسئولیت پذیری فرد است که در پی آن عملگرایی فرد افزایش یافته و دست به اقدامات هدفمند و موثر می زند.

لایف کوچ چیست ؟

تا اینجا با لایف کوچینگ آشنا شدیم حال ببینیم لایف کوچ چیست یا بهتر است بگوییم لایف کوچ کیست؟ معادل فارسی برای کوچ، مربی در نظر گرفته شده است با این مفهوم لایف کوچینگ، مربیگری زندگی و معنی لایف کوچ مربی زندگی می شود.

کوچ زندگی یک فرد حرفه ای است که مراجع کمک می کند تا در زندگی خود پیشرفت کند و به رضایت بیشتری در زندگی برسد. کمک می کند تا در ابعاد مختلف زندگی از جمله روابط حرفه و زندگی روزمره و… پیشرفت کند.

لایف کوچینگ

رابطه لایف کوچ و مراجع در فرایند کوچینگ از جنس گفتگو است .کوچ در این فرایند نقش تسهیلگر دارد و با پرسیدن سوالات کوتاه و باز(سوالاتی که پاسخ های مشخص و قطعی ندارند) کمک می کند مراجع درون خود را کاوش کرده و به آگاهی برسد و سهم خود را در موقعیت موجود و زندگی خود ببیند و مسئولیت خود را به عهده بگیرد.

شاید زیبا ترین قسمت فرایند لایف کوچینگ این است که در این گفتگو کوچ یک شنونده فعال بدون قضاوت است و مراجع را آنطور که هست می پذیرد و می شنود. مراجع می تواند در محیطی امن و در آرامش افکار احساسات خود را بیان کند و کوچ مانند یک آینه تمام آنچه را که می بیند و می شنود را بازتاب می دهد تا مراجع با شناخت بهتر از خود اهدف روشنی برای خود انتخاب کند و با شناخت موانع استراتژی های مناسبی برای خود تنظیم کند.

بنابراین در لایف کوچینگ خبری از توصیه کردن و نصیحت نیست و چقدر هستند کسانی که سخنی نمی گویند چون شنیده نمی شوند. مسائل خود را اصلا مطرح نمی کنند چرا که به تجربه می دانند آماج نصحیت یا در بهترین حالت راهکارهای فراوان قرار می گیرند.

لایف کوچینگ برای چه کسانی مناسب است؟

هر فردی که می خواهد در زندگی خود تغییر ایجاد کند زندگی شادتری داشته باشد و سریع تر با اشتباه کمتر به اهداف خود در زندگی برسد میتواند از لایف کوچینگ استفاده کند.

بهترین لایف کوچ کیست؟

احتمالا اگر بخواهید از فرایند لایف کوچینگ استفاده کنید می توانید با یک جستجو لیستی از بهترین کوچ های ایران و جهان را ببینید. ولی برای انتخاب بهترین لایف کوچ برای خود باید ویژگی های یک کوچ خوب را بدانیم .در ادامه به این ویژگی ها اشاره می کنیم.

ارتباط موثر

اولین ویژه گی و یکی از عوامل مهم همکاری مراجع در جلسه کوچینگ برقراری ارتباط موثر بین کوچ و مراجع است که البته مهارت و تجربه کوچ نقش مهمی در این ارتباط موثر ایفا می کند.

لایف کوچینگ

گوش دادن عمیق

گوش دادن نه به معنی شنیدن صرفا سخن مراجع. شاید همان گوش دادن با گوش جان. یعنی شنیدن کلام، احساس، هیجان و به قول معروف شنیدن گفته ها و ناگفته هاست و این شنیدن است که قفل دهان مراجع را باز می کند و مراجع آنچه در درون خود دارد نمایان کرده و می بیند.

تعیین هدف

بهترین راه برای اینکه ببینیم جلسات لایف کوچینگ موثر بوده است و مراجع پیشرفت کرده است تعیین هدف است کوچ باید بتواند با سوالات مناسب، خواسته واقعی مراجع را برای او شفاف کند و در مقیاس کمی و کیفی قابل اندازه گیری سازد. یعنی مراجع بداند چه می خواهد چرا می خواهد و در رابطه با خواسته خود الان کجاست و به کجا می خواهد برسد.

مثبت اندیشی

مثبت اندیش بودن، یکی از ویژه گی های مهم یک لایف کوچ حرفه‌ای و قابل‌ اتکاست. او باید منبع انرژی مثبت باشد و ضمن داشتن نگاهی واقع بینانه و منطقیِ نسبت به مراجعه ‌کننده با دیدی مثبت، به وی کمک کند تا مراجع هم بتواند نقاط قوت وتوانمندی های خود را ببیند. این مورد به ویژه در تعامل با افرادی که نگرانی‌ها و دغدغه‌های زیادی دارند، اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. مثبت اندیشی یا تفکر مثبت، این امکان را ایجاد می کند که توجه از مسئله برداشته شده و بر روی پیدا کردن راهکار متمرکز شود. توجه و تمرکز بر نقاط قوت و پیدا کردن راهکار راه را برای تفکر سازنده هموار می‌کند.

لایف کوچینگ

صداقت صراحت و صلابت

این سه فاکتور باید در کلام و ذهن کوچ وجود داشته باشد یعنی کوچ هر آنچه می شنود و دریافت می کند همانطور که دریافت کرده و شفاف و واضح بدون تردید و مصلحت اندیشی و البته با کلامی دوستانه بیان کند و این نقطه جایست که ممکن است مراجع آن چیزی که تا کنون از دیدنش امتناع میکرده را ببیند.

به رشد فردی و حرفه ای خود متعهد باشد

یک کوچ حرفه ای به رشد فردی و حرفه ای خود متعهد است و به عنوان یک فرد برای رشد خود در جنبه های مختلف زندگی تلاش می کند .یک لایف کوچ در بسیاری موارد مانند یک الگو از نگاه مراجع است. اینکه می گویند از چه کسی یاد میگیری اینجا معنی پیدا می کند.

سبک و روشی که کوچ در لایف کوچینگ استفاده می کند

هر فردی وِیژگی های فردی و شخصیتی خاص خود را دارد. فردی که لایف کوچ است هم دارای ویژگی های شخصیتی خود است که سبب می شود سبک خاصی را در جلسات لایف کوچینگ خود پیش بگیرد. مسلما به عنوان یک مراجع مهم است ببینیم سبک کوچینگ کوچ برای ما مناسب است یا نه؟که این هم جزو وظایف کوچ است که در جلسه صفر باید توضیح داده شود.

چگونه لایف کوچ شویم؟

در ایران تا چند سال پیش کمتر کسی در رابطه با کوچینگ اطلاع داشت ولی اکنون با یک جستجوی ساده در اینترنت مطالب بسیاری را مشاهده خواهید کرد و همچنین افراد و موسسات بسیاری که آموزش کوچینگ، لایف کوچینگ و بیزینس کوچینگ می دهند. حال با این همه موسسه و استاد چگونه لایف کوچ شویم؟ بهترین گزینه ها برای شروع این مسیر مؤسسات مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ آی سی اف می باشند. می توانید پس از پایان دوره و گذراندن آزمون مهارت های کوچینگ در حوزه مورد علاقه خود برای مثال لایف کوچینگ یا بیزینس کوچینگ فعالیت کنید.

لایف کوچینگ

از آنجا که لایف کوچینگ در رابطه با انسان است و برپایه روانشناسی مثبت نهاده شده است، داشتن دانش روانشناسی کمک شایانی به فرایند کوچینگ می کند. یکی از روانشناسان سر شناس ایران که فعالانه در حوزه کوچینگ هم حضور دارند و کتاب های بسیاری نیز در حوزه کوچینگ و واقعیت درمانی دارند دکتر علی صاحبی می باشند.

علی صاحبی دکتری روانشناسی بالینی، فوق تخصص اختلالات وسواس است. مربی ارشد و عضو هیات علمی موسسه بین المللی ویلیام گلسر می باشند و در حوزه اختلالات اضطرابی، وسواس / درمان رابطه‌ها (خانواده، مدرسه، سازمان) / توسعه سرمایه انسانی در سازمان / کوچینگ فردی و سازمانی فعالیت دارند.

برخی کتاب های منتشر شده از دکتر علی صاحبی

دعوت به مسئولیت پذیری

تئوری انتخاب در مدرسه

اراده به خردورزی

تمثیل درمانی,کاربرد تمثیل در بازسازی شناختی

احساس ارزشمندی

مائیم که اصل شادی و کان غمیم

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

پدر, مادر کمی هم به من گوش کنید

دراینجا به معرفی کتاب کوچینگ زندگی نوشته دکتر صاحبی و امیر محمد پهلونژاد می پردازیم.

دکتر علی صاحبی

همان طور که گفته شد از چالش های عمده ای که عموم افراد جامعه با آن روبرو هستند چالش شناخت توانایی های ذاتی و علاقه مندی فردی، تعیین هدف و برنامه ریزی به نحو ی درست است. کتاب «کوچینگ زندگی» روی همین موضوع یعنی توسعه شخصی تمرکز کرده است. علی صاحبی و امیر محمد پهلو نژاد در این کتاب تلاش کرده اند با اتخاذ رویکردی علمی و منسجم به این موضوع بپردازند. به باور این دو «کشف خود»، «هدف گذاری و برنامه ریزی هوشمند» و « در حرکت ماندن به سمت موفقیت»، سه عامل اصلی و موثر در مسیر توسعه ی شخصی است.

در این کتاب سعی شده که خواننده کتاب با کمک ابزارهایی مرتبط با خوداندیشی از جمله کشف و شناخت ارزش ها، توانمندی ها، طراحی چشم اندازها و رسم دورنمای مثبت از آینده و در نهایت پیدا کردن رسالت ماموریت خود را در زندگی به انجام برساند و با ارائه تمرین هایی ویژه و گام به گام خواننده را به سوی مقصد خود هدایت کند. علاقه مندان به مطالعه بیشتر در حوزه کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ می توانند علاوه بر تهیه کتاب معرفی شده در بالا با جستجوی دانلود رایگان کتاب کوچینگ زندگی به مطالب مفیدی در این مورد دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید